Collection: Shelf Stable Foods
Shelf-stable foods from the Appalachian Mountains of West Virginia are a testament to the region's rich culinary heritage and sustainable farming practices. These artisanal products, including jams, jellies, sauces, and syrups, to name a few, are crafted using primarily regionally sourced fruits and vegetables, preserved through traditional methods like canning and fermenting to capture peak freshness and flavor. West Virginia Producers in the area prioritize chemical-free agriculture, enhancing the quality and distinctiveness of their goods. With a growing demand for natural and wholesome products, these Appalachian-crafted preserves not only offer a taste of the local heritage but also support the community by promoting sustainable living and boosting the local economy.
-
Sold outJalapeno Spinach Dip x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $78.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $78.00 USDSold out -
Lavender Creme Earl Grey Tea x 10 unit(s)
Vendor:In The Nook FarmRegular price $81.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $81.00 USD -
Lavender Jelly x 24 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $138.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $138.00 USD -
Sold outLemon Balm Tea x 12 unit(s)
Vendor:Happy RanchRegular price $63.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $63.00 USDSold out -
Lemon Green Tea x 12 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $93.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $93.00 USD -
Lemon Lavender Blend x 12 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $93.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $93.00 USD -
Lemon Lavender Tisane x 10 unit(s)
Vendor:In The Nook FarmRegular price $81.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $81.00 USD -
Lemon Mint Blend x 12 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $93.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $93.00 USD -
Sold outLicorice Tea x 12 unit(s)
Vendor:Happy RanchRegular price $78.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $78.00 USDSold out -
Maple Cinnamon Almonds x 12 unit(s)
Vendor:Handmade WVRegular price $134.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $134.00 USD -
Maple Cinnamon Bagels- 6 units x 6 unit(s)
Vendor:Sweet HarvestRegular price $70.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $70.00 USD -
Maple Cinnamon Pecans x 12 unit(s)
Vendor:Handmade WVRegular price $134.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $134.00 USD -
Maple Cinnamon Walnuts x 12 unit(s)
Vendor:Handmade WVRegular price $134.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $134.00 USD -
Maple Coffee Medium Roast Ground x 6 unit(s)
Vendor:Aroma of the AndesRegular price $85.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $85.00 USD -
Maple Coffee Medium Roast Whole Bean x 6 unit(s)
Vendor:Aroma of the AndesRegular price $85.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $85.00 USD -
Maple Pecans x 12 unit(s)
Vendor:Handmade WVRegular price $134.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $134.00 USD













