Collection: Made in WV, for WV
Shelf-stable foods from the Appalachian Mountains of West Virginia are a testament to the region's rich culinary heritage and sustainable farming practices. These artisanal products, including jams, jellies, sauces, and syrups, to name a few, are crafted using primarily regionally sourced fruits and vegetables, preserved through traditional methods like canning and fermenting to capture peak freshness and flavor. West Virginia Producers in the area prioritize chemical-free agriculture, enhancing the quality and distinctiveness of their goods. With a growing demand for natural and wholesome products, these Appalachian-crafted preserves not only offer a taste of the local heritage but also support the community by promoting sustainable living and boosting the local economy.
-
Hot & Spicy WheatOs x 10 unit(s)
Vendor:WeBfryinRegular price $50.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $50.00 USD -
Jalapeño Cheese Pepperoni Rolls -24 Units
Vendor:Sweet HarvestRegular price $79.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $79.00 USD -
Lavender & Luxury Shea Butter Bar Soap x 6 Units
Vendor:Pure SerenityRegular price $63.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $63.00 USD -
Lavender Creme Earl Grey Tea x 10 unit(s)
Vendor:In The Nook FarmRegular price $81.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $81.00 USD -
Sold outLemon Balm Tea x 12 unit(s)
Vendor:Happy RanchRegular price $63.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $63.00 USDSold out -
Lemon Lavender Tisane x 10 unit(s)
Vendor:In The Nook FarmRegular price $81.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $81.00 USD -
Lemongrass Oatmeal Shea Butter Bar Soap x 12 Units
Vendor:Pure SerenityRegular price $99.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $99.00 USD -
Sold outLicorice Tea x 12 unit(s)
Vendor:Happy RanchRegular price $78.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $78.00 USDSold out -
Maple Cinnamon Bagels- 6 units x 6 unit(s)
Vendor:Sweet HarvestRegular price $70.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $70.00 USD -
Marionberry Jam Extra Chunky x 12 unit(s)
Vendor:JarHeadRegular price $90.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $90.00 USD -
Mountain Mint Medley Tisane x 10 unit(s)
Vendor:In The Nook FarmRegular price $81.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $81.00 USD -
Mushroom Hot Cocoa Mix x 12 unit(s)
Vendor:Branch and RootRegular price $58.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $58.00 USD -
Mushroom Pot Roast and Stew Seasoning Blend x 12 unit(s)
Vendor:Branch and RootRegular price $96.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $96.00 USD -
Mushroom Salt x 12 unit(s)
Vendor:Branch and RootRegular price $96.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $96.00 USD -
No Nuts Granola x 6 unit(s)
Vendor:Hinerman Hill FarmRegular price $80.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $80.00 USD -
Oh My Sage Tisane x 10 unit(s)
Vendor:In The Nook FarmRegular price $81.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $81.00 USD










