Collection: Made in WV, for WV
Shelf-stable foods from the Appalachian Mountains of West Virginia are a testament to the region's rich culinary heritage and sustainable farming practices. These artisanal products, including jams, jellies, sauces, and syrups, to name a few, are crafted using primarily regionally sourced fruits and vegetables, preserved through traditional methods like canning and fermenting to capture peak freshness and flavor. West Virginia Producers in the area prioritize chemical-free agriculture, enhancing the quality and distinctiveness of their goods. With a growing demand for natural and wholesome products, these Appalachian-crafted preserves not only offer a taste of the local heritage but also support the community by promoting sustainable living and boosting the local economy.
-
Original Sourdough Pancake Mix x 6 unit(s)
Vendor:Hinerman Hill FarmRegular price $40.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $40.50 USD -
Peach Whole Fruit Syrup x 12 unit(s)
Vendor:JarHeadRegular price $169.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $169.00 USD -
Peanut Butter Lovers Granola x 6 unit(s)
Vendor:Hinerman Hill FarmRegular price $80.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $80.00 USD -
Sold outPeppermint Tea x 12 unit(s)
Vendor:Happy RanchRegular price $92.40 USDRegular priceUnit price / perSale price $92.40 USDSold out -
Pumpkin Bagels- 6 units x 6 unit(s)
Vendor:Sweet HarvestRegular price $74.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $74.00 USD -
Pumpkin Chocolate Chip Sourdough Pancake Mix x 6 unit(s)
Vendor:Hinerman Hill FarmRegular price $40.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $40.50 USD -
Ramp Salt x 12 unit(s)
Vendor:Branch and RootRegular price $97.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $97.00 USD -
Ramp Seasoning Salt x 12 unit(s)
Vendor:Branch and RootRegular price $97.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $97.00 USD -
Sold outRaspberry Tea x 12 unit(s)
Vendor:Happy RanchRegular price $70.80 USDRegular priceUnit price / perSale price $70.80 USDSold out -
Raspberry Whole Fruit Syrup x 12 unit(s)
Vendor:JarHeadRegular price $169.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $169.00 USD -
Raw WV Wildflower Honey Muth Glass Bottle 4oz x 36 unit(s)
Vendor:Sugar Bottom FarmRegular price $186.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $186.00 USD -
Red Fruits Jam x 12 unit(s)
Vendor:JarHeadRegular price $90.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $90.00 USD -
Red Raspberry Jam x 12 unit(s)
Vendor:JarHeadRegular price $90.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $90.00 USD -
Rye Flour x 6 unit(s)
Vendor:Arbaugh FarmRegular price $45.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $45.00 USD -
Salty Dragon x 12 unit(s)
Vendor:Branch and RootRegular price $96.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $96.00 USD -
Smoked Basil Infused Sea Salt x 12 unit(s)
Vendor:Branch and RootRegular price $96.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $96.00 USD













