Collection: Shelf Stable Foods
Shelf-stable foods from the Appalachian Mountains of West Virginia are a testament to the region's rich culinary heritage and sustainable farming practices. These artisanal products, including jams, jellies, sauces, and syrups, to name a few, are crafted using primarily regionally sourced fruits and vegetables, preserved through traditional methods like canning and fermenting to capture peak freshness and flavor. West Virginia Producers in the area prioritize chemical-free agriculture, enhancing the quality and distinctiveness of their goods. With a growing demand for natural and wholesome products, these Appalachian-crafted preserves not only offer a taste of the local heritage but also support the community by promoting sustainable living and boosting the local economy.
-
Sold outCorn Salsa x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $96.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $96.00 USDSold out -
Cornbread Mix x 6 unit(s)
Vendor:Arbaugh FarmRegular price $29.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $29.00 USD -
Cornmeal: Bloody Butcher x 6 unit(s)
Vendor:Arbaugh FarmRegular price $64.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $64.00 USD -
Cornmeal: White x 6 unit(s)
Vendor:Arbaugh FarmRegular price $64.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $64.00 USD -
Cornmeal: Yellow x 6 unit(s)
Vendor:Arbaugh FarmRegular price $64.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $64.00 USD -
Country Style Seasoned Flour x 6 unit(s)
Vendor:Arbaugh FarmRegular price $45.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $45.00 USD -
Cranberry Orange Marmalade x 24 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $138.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $138.00 USD -
Cranberry Rhubarb Jam x 24 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $138.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $138.00 USD -
Cream of Mushroom Soup Mix x 12 unit(s)
Vendor:Branch and RootRegular price $68.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $68.00 USD -
Sold outCucumber Dill Dressing x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $87.60 USDRegular priceUnit price / perSale price $87.60 USDSold out -
Currant Jelly x 24 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $138.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $138.00 USD -
Curry Powder x 12 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $93.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $93.00 USD -
Dandelion Blossom Jelly x 24 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $138.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $138.00 USD -
Dark Chocolate Covered Espresso Beans x 6 unit(s)
Vendor:Aroma of the AndesRegular price $73.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $73.00 USD -
Day’s End Blend x 12 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $93.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $93.00 USD -
Death by Lemon x 12 unit(s)
Vendor:Andor PeppersRegular price $114.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $114.00 USD















