Collection: Shelf Stable Foods
Shelf-stable foods from the Appalachian Mountains of West Virginia are a testament to the region's rich culinary heritage and sustainable farming practices. These artisanal products, including jams, jellies, sauces, and syrups, to name a few, are crafted using primarily regionally sourced fruits and vegetables, preserved through traditional methods like canning and fermenting to capture peak freshness and flavor. West Virginia Producers in the area prioritize chemical-free agriculture, enhancing the quality and distinctiveness of their goods. With a growing demand for natural and wholesome products, these Appalachian-crafted preserves not only offer a taste of the local heritage but also support the community by promoting sustainable living and boosting the local economy.
-
Dehydrated Sourdough Starter x 6 unit(s)
Vendor:Hinerman Hill FarmRegular price $48.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $48.00 USD -
Dill Dip Mix x 12 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $93.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $93.00 USD -
Dot’s Elderberry Apple Jelly x 24 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $138.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $138.00 USD -
Dot’s Road Kill Jam x 24 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $138.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $138.00 USD -
Sold outDot’s Road Kill Jam (20 oz) x 12 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $105.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $105.00 USDSold out -
Dried WV Apples x 12 unit(s)
Vendor:JarHeadRegular price $138.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $138.00 USD -
Elderberry Blossom Blend x 12 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $93.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $93.00 USD -
Elderberry Grape Jelly x 24 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $138.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $138.00 USD -
English Rose Blend x 12 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $93.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $93.00 USD -
Farm to Snack Box
Vendor:Appalachian CellarRegular price $39.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $39.99 USD -
Farmstyle Pasta Sauce x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $90.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $90.00 USD -
Fire Roasted Tomato Salsa x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $96.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $96.00 USD -
Franklinia alatamaha, dried x 10 unit(s)
Vendor:In The Nook FarmRegular price $97.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $97.00 USD -
Freeze Dried Apples x 6 unit(s)
Vendor:Harvest TrailsRegular price $78.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $78.00 USD -
Freeze Dried Bananas
Vendor:Harvest TrailsRegular price $78.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $78.00 USD -
Freeze Dried Black Raspberries x 6 unit(s)
Vendor:Harvest TrailsRegular price $114.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $114.00 USD













