Collection: Shelf Stable Foods
Shelf-stable foods from the Appalachian Mountains of West Virginia are a testament to the region's rich culinary heritage and sustainable farming practices. These artisanal products, including jams, jellies, sauces, and syrups, to name a few, are crafted using primarily regionally sourced fruits and vegetables, preserved through traditional methods like canning and fermenting to capture peak freshness and flavor. West Virginia Producers in the area prioritize chemical-free agriculture, enhancing the quality and distinctiveness of their goods. With a growing demand for natural and wholesome products, these Appalachian-crafted preserves not only offer a taste of the local heritage but also support the community by promoting sustainable living and boosting the local economy.
-
Maple Syrup x 12 unit(s)
Vendor:Ronk Family FarmRegular price $192.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $192.00 USD -
Maple Syrup 16 fl oz. x 12 unit(s)
Vendor:Ronk Family FarmRegular price $192.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $192.00 USD -
Maple Syrup 32 fl oz. x 12 unit(s)
Vendor:Ronk Family FarmRegular price $288.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $288.00 USD -
Maple Walnuts x 12 unit(s)
Vendor:Handmade WVRegular price $134.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $134.00 USD -
Marionberry Jam Extra Chunky x 12 unit(s)
Vendor:JarHeadRegular price $90.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $90.00 USD -
Medium Summer Salsa x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $96.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $96.00 USD -
Mild Summer Salsa x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $96.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $96.00 USD -
Mint Medley x 12 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $93.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $93.00 USD -
Sold outMoonshine Jelly x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $93.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $93.00 USDSold out -
Mountain Mayhem x 12 unit(s)
Vendor:Andor PeppersRegular price $114.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $114.00 USD -
Mountain Mint Medley Tisane x 10 unit(s)
Vendor:In The Nook FarmRegular price $81.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $81.00 USD -
Mushroom Hot Cocoa Mix x 12 unit(s)
Vendor:Branch and RootRegular price $58.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $58.00 USD -
Mushroom Pot Roast and Stew Seasoning Blend x 12 unit(s)
Vendor:Branch and RootRegular price $96.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $96.00 USD -
Mushroom Salt x 12 unit(s)
Vendor:Branch and RootRegular price $96.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $96.00 USD -
No Nuts Granola x 6 unit(s)
Vendor:Hinerman Hill FarmRegular price $80.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $80.00 USD -
No Sugar Added Apple Sauce x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $84.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $84.00 USD














