Collection: Shelf Stable Foods
Shelf-stable foods from the Appalachian Mountains of West Virginia are a testament to the region's rich culinary heritage and sustainable farming practices. These artisanal products, including jams, jellies, sauces, and syrups, to name a few, are crafted using primarily regionally sourced fruits and vegetables, preserved through traditional methods like canning and fermenting to capture peak freshness and flavor. West Virginia Producers in the area prioritize chemical-free agriculture, enhancing the quality and distinctiveness of their goods. With a growing demand for natural and wholesome products, these Appalachian-crafted preserves not only offer a taste of the local heritage but also support the community by promoting sustainable living and boosting the local economy.
-
Oh My Sage Tisane x 10 unit(s)
Vendor:In The Nook FarmRegular price $81.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $81.00 USD -
Orange Poppyseed Dressing x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $87.60 USDRegular priceUnit price / perSale price $87.60 USD -
Original Sourdough Pancake Mix x 6 unit(s)
Vendor:Hinerman Hill FarmRegular price $40.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $40.50 USD -
Peach Nutmeg Jam x 24 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $138.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $138.00 USD -
Peach Salsa x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $102.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $102.00 USD -
Peach Whole Fruit Syrup x 12 unit(s)
Vendor:JarHeadRegular price $169.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $169.00 USD -
Peanut Butter Lovers Granola x 6 unit(s)
Vendor:Hinerman Hill FarmRegular price $80.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $80.00 USD -
Sold outPeppermint Tea x 12 unit(s)
Vendor:Happy RanchRegular price $92.40 USDRegular priceUnit price / perSale price $92.40 USDSold out -
Pineapple Bacon Salsa x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $78.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $78.00 USD -
Pumpkin Bagels- 6 units x 6 unit(s)
Vendor:Sweet HarvestRegular price $74.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $74.00 USD -
Pumpkin Butter x 24 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $138.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $138.00 USD -
Sold outPumpkin Butter x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $72.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $72.00 USDSold out -
Pumpkin Chocolate Chip Sourdough Pancake Mix x 6 unit(s)
Vendor:Hinerman Hill FarmRegular price $40.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $40.50 USD -
Queso Blanco x 12 unit(s)
Vendor:Mal's Fresh ProduceRegular price $78.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $78.00 USD -
Sold outRamp Jam x 24 unit(s)
Vendor:Smoke Camp CraftsRegular price $138.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $138.00 USDSold out -
Ramp Salt x 12 unit(s)
Vendor:Branch and RootRegular price $97.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $97.00 USD













